Festival UTESLA 2011

Ve čtvrtek 26. 5. 2010 v 17:30 se na Fakultě chemicko – technologické Univerzity koná zahájení mezinárodního projektu Immersion in the Scince Worlds through the Arts a čtyř autorských a jedné souborné výstavy projektu GAMA. 

pozvanka-Festival-Utesla-2011-jaro-LQ-07, Linda-Ciharova-pozvanka-mail, Pavel-Korbicka-pozvanka-mail, Petr-Korunka-pozvanka-mail, SCI-FI-X-KOMIKS-pozvanka-mail, Dopis_Festival UTESLA 2011 

Autorské výstavy svým konceptem volně navazují na projekt nanoSKOP, specifická  dramaturgie UTesly na rozloze 2 500m2 nechává organicky vrůstat výstavní cykl GAMA, do stávajících instalací, které mají za cíl zprostředkovat návštěvníkům kontakt mezi vědou a uměním.  Ve výstavním prostoru fakulty zahajuje své instalace  „ZOOM in SCAPES“  Linda Čihařová, mladá umělkyně, absolventka ateliéru prof. Adély Matasové na VŠUP a sérii světelných instalací „Interference“ Pavel Korbička, pedagog FAVU Brno. Svébytné komiksy „Radiátor& Recyklátor“ vystavuje Peter Korunka, absolvent ateliéru ilustrace a grafiky prof. Jiřího Šalamouna na VŠUP, autor krátkých příběhů a stripů, který se věnuje grafickému designu a ve volném čase kreslí, čte knihy, leze po skalách a brázdí na motorce rodné východní Čechy. Dále bude k vidění Sci – fi X KOMIX“ souborná výstava komiksů 11 významných českých autorů, kterou připravil kurátor Tomáš Prokůpek, odborník na českou a evropskou komiksovou scénu a editor antologie Generace Nula.Výstavy potrvají do 31. 12. 2011

Výstavy jsou součástí již sedmého ročníku jednodenního festivalu UTesla 2011, kterým zahajujeme mezinárodní projekt Immersion in the Scince Worlds through Arts (ISWA), jehož základní myšlenkou je dialog o vědě jazykem umění.  Projekt, který sdružuje 12 evropských universit a výzkumných institutů má za cíl vzbudit zájem mladých lidí o přírodní vědy a umění.  Uskupení Tesla v rámci projektu ISWA realizuje festivaly současného umění a vědy v Pardubicích, Praze a podílí se také na výstavách v Římě, Exeteru a Madridu. Smyslem těchto akcí je motivovat mladé lidi k účasti na evropské soutěži Art&Sci.  Soutěž pro žáky a studenty ZŠ a SŠ potrvá do ledna 2013, kdy vyvrcholí mezinárodním finále ve francouzském Grenoblu.

UTesla si klade za cíl předvést rozmanité přístupy k fenoménu „ umění a věda ve veřejném prostoru“ a současné tendence na jejich popularizaci a podporu. Intervence umění a vědy do urbánního prostředí včetně institucí, průmyslových zón citlivě reinterpretuje tyto prostory, respektive jejich kontext a dovolí jim promluvit jinou specifickou řečí a zároveň tak upozorňuje na společenskou roli těchto dvou kreativních oborů.